چاپ مطلب
گروه : خبر
/ دیدگاه
تاریخ : 25 مرداد, 1399 - 19:07
یادداشت آدم‌های عصبانی؛ ترافیک سرسام آور؛ کرونا و هزار مشغله دیگر

نوبت عوض شدن شیفت کارکنان پمپ بنزین و گاز بود، ماشین‌های سبک و سنگین زیادی در نوبت ایستاده بودند، زمان به کندی می‌گذشت؛ دل توی دلمان نبود تا در هوای گرم از این انتظار خسته کننده رها شویم که صدای فریاد و یقه گیری چند نفر با هم توجه همه را جلب کرد.

به گزارش ترافیکال،گرما، انتظار، بسته بودن جایگاه‌های پمپ بنزین و گاز، مشاجره‌ لفظی که به زد و خورد انجامید و اختلال در رفت و آمد دیگر اتومبیل‌ها روز خوبی را برایمان رقم نزد.

دقیقا نمی‌دانم ماجرا چه بود، اما آن طور که دیده‌ها نشان می‌داد چند راننده ماشین‌های سبک با دو سه راننده ماشین‌های سنگین به مشکل برخوردند، ابتدا بحث لفظی و تهدید کردن بود و سپس به یقه گیری و ناسزا و درگیری فیزیکی منجر شد.

همه به آنها نگاه می‌کردند و دلواپس این بودیم که مشکلی برای کسی پیش نیاید؛ در نهایت با وساطت چند راننده جوان و کوتاه آمدن چند نفر از رانندگان قضیه فصیله پیدا کرد و هر کس سراغ راه خودش رفت.

مشکلی که در این زمینه پیش می‌آید متوجه کودکان و نوجوانانی می‌شود که نظاره‌گر این صحنه‌ها هستند، دختران کوچک من با دیدن آن صحنه خشن بسیار ترسیده و مضطرب شدند و با اشک می‌خواستند که صحنه را ترک کنند. روزهاست که صحنه زد و خورد آن روز را یادآوری می‌کنند و با ترس از آن یاد می‌کنند و بیم آن دارند که ممکن است بازهم تکرار شود.

می‌دانم؛ روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم، خلق و خوی آدم‌ها هم تحت تاثیر این شرایط به سمت خشونت رفته است، ترافیک بی رحمانه و سرسام آور است، جاده‌ها شلوغند، برخی از مردم نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و به دیگران آسیب می‌زنند، وسایل نقلیه عمومی معمولا پر ازدحام است و سبب ترس و وخشت می‌شود، هوا هم گرم است و هزار جور مشکل دیگر در اطراف خود داریم که سبب می‌شود کم تحمل شویم.

اما فقط یک لحظه به این فکر کنیم که در این دعواها که در انظار عمومی اتفاق می‌افتد چه آسیب‌های بزرگی به خود و خانواده و فرزندان‌مان می‌زنیم، شاید مرتکب اشتباهی شویم که جبرانش هرگز امکان‌پذیر نباشد.

این شرایط سخت برای تک تک ما آدم‌ها وجود دارد، اما دلیل بر این نمی‌شود که برای خود و دیگران مشکل ساز شویم. در کنار ما کودکانی قرار دارند که شهروندان آینده خواهند بود، اگر الگوی درستی نداشته باشند وضعیت‌شان به مراتب بدتر از ما خواهد بود.

خانواده‌هایی که در آن زمان در آن مکان حضور داشتند و شاهد و ناظر دعوای رانندگان بودند باید روزهای زیادی را صرف روحیه دادن و گفت‌وگو با فرزندان خود کنند تا چنین صحنه‌ای در حافظه بلند مدتشان نقش نبندند و تصور نکنند به محض اینکه صبرشان لبریز شد می‌توانند مرتکب خطا شوند.

تا جایی که به یاد دارم هر روز با ترافیک بالایی در شهرهای بزرگ روبرو هستیم و باید آمادگی رویارویی با آن را نیز داشته باشیم، پس کمی تحمل و آرامش به خودمان بدهیم و برای هر قدمی که می‌خواهیم برداریم کمی فکر کنیم.