چاپ مطلب
گروه : خبر
/ با پویش ترافیک
تاریخ : 27 اسفند, 1398 - 08:56
کرونا را شکست می‌دهیم نکات بهداشتی را به هم اشاره کنیم

این روزها بحث‌های خانوادگی و دورهمی خانگی رونق خاصی دارد، به خصوص برای آنها که خودشان را قرنطینه کرده و برای کاهش بیماری دست به کار شده‌اند.

به گزارش گروه با پویش ترافیک ترافیکال، در روزهایی که کشور نیاز به یک وحدت و هماهنگی دسته جمعی دارد قرنطینه خانگی بهترین و موثرترین راه است، تا هم از بیماری پیشگیری شود و هم مانع از انتقال و ادامه آن شد. بحث‌های خانوادگی و دور همی خانگی هم در این روزها رونق گرفته است و برای ما که خودمان را قرنطینه کرده‌ایم از جذابیت بیشتری برخوردار شده است.

در یکی از این بحث‌های خانوادگی دخترم می‌گفت: «از روزهای کرونایی متنفرم»؛ گفتم:« روزهای خیلی بدی است و ما باید در خانه بمانیم تا از بیماری در امان باشیم»؛ گفت: «وقتی که بقیه مردم قرنطینه نباشند کار ما چه فایده‌ای دارد».

راست می‌گفت وقتی که عده زیادی از مردم هنوز و همچنان در خیابان‌ها و بازارها هستند و گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است و به امور روزمره‌شان می‌پردازند و همین‌ها هم باعث انتقال و شیوع بیشتر بیماری می‌شوند کار عده‌ای که خود را قرنطینه کرده‌اند شاید به نظر نیاید. پاسخ دادم: «ما و خیلی دیگر از مردم کار درست را باید انجام دهیم؛ در خانه ماندن کمترین کاری که می‌کند محافظت از خودمان است».

این روزها گوشه و کنار شهر و خیابان‌ها را که نگاه کنیم سرشار از توصیه‌ها و هشدارهایی است که به مردم می‌دهند و از آنها می‌خواهند این وضعیت را جدی بگیرند و در خانه‌هایشان بمانند. شهر پر شده است از تابلوها و بنرهایی که با ما حرف می‌زنند. یکی از آنها توجهم را جلب کرد. ساده و درست بود.

«نکات بهداشتی را به هم اشاره کنیم»؛ در خیابان، فروشگاه‌ها، بانک و خیلی اماکنی که رفتن‌مان ضروری است دیده‌ایم که برخی خانواده‌ها همراه فرزندان معصوم و بی دفاع خود آمده‌اند، بچه‌ها دستشان را به سطوح آلوده می‌زنند، گاه خوراکی می‌خورند، گاهی عطسه کردند و...؛ این صحنه دردناکترین صحنه‌ای است که این روزها می‌توانیم ببینیم.

لااقل در این روزها نکات بهداشتی را به خانواده‌هایی که هنوز آگاهی  کافی ندارند گوشزد کنیم، به آنها یادآوری کنیم که حالا که دست بچه‌ها را گرفته و آورده‌اند بهداشت را رعایت کنند، دستکش به دست داشته و ماسک بزنند، از خوردن خوراکی در این مکان‌ها صرف نظر کنند و دست آلوده را به بدن خود نزنند.

هرچند توقع این کار از کودکان بعید است اما پدر و مادری که فرزندش را در این هیاهو با خود همراه می‌کند بیشتر از هر کس دیگری به آموزش نیاز دارد. دست از آموزش هم برنداریم حتی اگر به قیمت دلخوری آنها تمام شود.

تمام شهر، خیابان‌ها و کوچه‌ها به ما هشدار می‌دهند، هشدارهای را جدی بگیریم. کار زیبای شهرداری اصفهان را تحسین می‌کنم که در چنین مواقعی با بهترین روش نکات لازم را به مردم یادآوری می‌کند. گاه برخی از ما فقط نیاز به یک تلنگر و یک جمله داریم.