چاپ مطلب
گروه : خبر
/ دیدگاه
تاریخ : 23 مهر, 1398 - 09:04
دیدگاه عابر پیاده عزیز! از چراغ قرمز عبور نکن

به عنوان یک شهروند در گوشه ای از شهر گنبدهای فیروزه ای، شهری که می توان شهره عام و خاص باشد؛ از همشهریانم تقاضا می‌کنم یک نکته ساده را رعایت کنند.

ترافیکال- لطفا و خواهشا هنگام‌عبور از خیابان صبر کنید تا چراغ مخصوص عابر پیاده سبز شود و بعد با خیالی آسوده عرض خیابان را طی کنید.

شاید این کار بیش از دو دقیقه از وقت ما را نگیرد اما همین یک کار کوچک سبب می شود راننده با آرامش از حق خود برای عبور از چراغ سبزش استفاده کند و بارها پایش را روی ترمز نفشارد.

سبب می شود عابر پیاده با راننده درگیر نشود، حادثه ای پیش نیاید، بی نظمی ایجاد نشود، یک رفتار صحیح و زیبای ترافیکی شکل بگیرد و کوچکترها هم از ما درس بگیرند.

از مردمی که از چراغ قرمز عابر پیاده به راحتی عبور می کنند و گاه حتی نیشخند هم می زنند می پرسم: "رعایت قانون اینقدر سخت و طاقت فرسا و پیچیده است که شما را وادار به دور زدن آن می کند؟ به راستی اینقدر دردناک است که حتی چند دقیقه هم تاب نمی آورید؟"

در خیابان شلوغ و پر رفت و آمد آیت الله شمس آبادی بودم، منتظر ماندم که چراغ عابر پیاده سبز شود، عده ای مانند من منتظر بودند اما عده ای دیگر بدون حتی نگاه کردن به چراغ قرمز و دیگر‌منتظران از چراغ قرمز‌عبور کرده و بی نظمی بدی را ایجاد کردند، رانندگان با بوق های ممتد هم خود و هم دیگران را آزار دادند، هرکس‌چیزی گفت و در آن چند دقیقه رفتار ناشایستی از برخی همشهریانم سر زد که شرمنده شدم.

شرمنده دخترم که دستش را گرفته ام و برای او از رعایت قانون حرف می‌زنم.

ما (به عنوان شهروند) حتی در یک کار ساده و کوچک مانند عبور نکردن از چراغ قرمز عابر پیاده هماهنگ‌ نیستیم و بعد در اماکن و ادارات و مکان های دیگر انتظار رعایت قانون داریم.

اگر در صف نانوایی کسی نوبتمان را گرفت اعتراض می کنیم، در بانک اگر پیرزنی درخواست کرد قبل از ما کارش را انجام دهد یا نمی‌پذیریم یا می‌پذیریم اما قانون را هم به او یادآوری می‌کنیم، در سوپر‌مارکت، بقالی، بوتیک و هرجای دیگری رعایت ‌حق تقدم خودمان را از یاد نمی‌بریم اما نوبت رعایت قانون برای دیگران که می شود (با عرض معذرت از خوانندگان فهیم) نادان می شویم و به چیزی به نام قانون نیشخند می زنیم و از اینکه دورش زده ایم خوشحال می‌شویم.

لطفا حواسمان باشد؛ چه راننده باشیم و چه عابر پیاده قانون را رعایت کنیم.

عابر پیاده عزیز! از چراغ قرمز عبور نکن

راننده عزیز روی خط عابر پیاده توقف نکن.

آنقدرها کار سختی نیست.