چاپ مطلب
گروه : خبر
/ دیدگاه
تاریخ : 13 اسفند, 1397 - 09:53
دیدگاه بوق‌های ممنوعه

بعد از آلودگی‌هوا، مهم‌ترین آلودگی که سلامت انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، آلودگی صوتی است.

آلودگی‌های صوتی محصول توسعه شهرنشینی است و هر روز بیش‌ از پیش، بر آرامش و سلامت شهروندان اثر سوء می‌گذارد و زندگی را برای آن‌ها سخت‌تر می‌کند.

بی‌حوصلگی و کم حوصلگی، عصبانیت و مشکلات قلبی، به هم ریختن سیستم عصبی و متابولیزم بدن انسان ناشی از آلودگی‌های صوتی است. ثمره این آلودگی‌های صوتی  بسیاری از دعواها و برآشفتگی‌های خیابانی است که بدون دلیل رخ می‌دهد.

مهم‌ترین آلودگی صوتی حاصل از زندگی مدرن‌، بوق‌زدن است! بوق ماشين شاید این روزها برای بعضی‌ها آچار فرانسه باشد اما سایر مردم از این روند راضی نیستند.

بوق‌زدن‌های بی منطق، هر روز از اول صبح تا نیمه شب کاری در شهر ادامه می‌یابد و از زمان استارت ماشین با بوق‌های کوتاه آغاز و به بوق‌های بلند ختم می‌شود.

بوق‌هایی که برای رساندن پیام است و زمان هم نمی‌شناسند شامل اطلاع رسانی به خانواده برای بازکردن در پارکینگ، دیر شدن مدرسه بچه ها، سلام و عرض ارادت به همسایه، تشکر از رانندگان دیگر به خاطر راه دادن و .... است.

 رانندگان سرویس‌های مدارس هم این روزها در گسترش این فرهنگ نادرست متهمانی ردیف اول محسوب می‌شوند. نتیجه تنبلی بچه مدرسه‌ای همسایه و حاضر نشدن به موقع او مقابل منزل، این می‌شود که راننده سرویس به جای پیاده شدن از خودرو و زدن زنگ منزل مورد نظر با اعصاب و روان آنها که سحرخیزی لزوم حرفه و زندگی‌شان نیست، بازی می‌کند.

 رانندگان آژانس بعد از رانندگان سرویس مدارس به ایجاد این مزاحمت ادامه می‌دهد و آن‌ها هم برای اعلام حضور از این روش استفاده می‌کنند.

بوق‌های ممتد سرچهارراه‌ها  برای اين که راننده جلویی مجبور شود تا در چند ثانيه باقيمانده از زرد شدن چراغ پايش را بيشتر روی پدال گاز فشار دهد  تا او هم در اين ثانيه های پايانی شانس عبور از چراغ را از دست ندهد  از این دست بوق‌های ممنوعه است.

رانندگان تاکسی برای سوار کردن مسافران بوق می‌زنند بی آنکه توجهی به این قانون داشته باشند که این وسیله در خودروها برای استفاده در مواقع ضروری تعبیه شده و استفاده نابجا از آن خلاف مقررات است.

عده‌ای عادت دارند ته مانده وداع با میزبان را به کوچه بکشانند و از سر سپاسگزاری و جبران لطف، بوق ممتدی به جای دست تکان دادن در نیمه شب تاریک بنوازند.

بعضی‌ها هم برای با اینکه فامیل عروس و داماد نیستند اما برای ابراز صمیمیت به آن‌ها نیمه شب برای اینکه از هیجان عروسی هم عقب نمانند چند بوق ريتميک برای همراهی با کاروان که کمی جلوتر همراه با کاروان عروسی با آن همهمه و سر و صدا در حال حرکت است، می زنند.

 در واقع همه رانندگانی که برای گرفتن گواهينامه خط به خط کتابچه آيين نامه رانندگی را حفظ کرده اند و خوب مي دانند که بوق زدن  برای خودش آدابی دارد و هر جايی که دلشان خواست نمي‌توانند دستشان را روی بوق بگذارند این موارد را رعایت نمی‌کنند.

 ضروری است شهروندان بدانند، قوانين راهنمایی و رانندگی، بوق زدن های غيرضروری در اطراف محدوده مراکز درمانی، بيمارستان ها، مناطق مسکونی و جاده های کوهستاني به خصوص در ايام سرد سال (که بوق زدن های غيرضروری موجب انعکاس صدا و احتمال ريزش بهمن مي شود) برای رانندگان ممنوع است.

مردم باید باور کنند که نباید برای اجرایی شدن هر قانونی تمام انتظارها به سمت دستگاهی خاص سوق داده شود، بلکه می‌توان با تمرین، رفتارهای خوبی دیگران در کشورهای دیگر را آموخت و در خود نهادیه کرد.

این فرهنگ در عموم مردم باید نهادینه شود تا زمانی که خواستند دستشان را روی بوق بگذارند برای چند ثانيه فکر کنند که این بوق زدن تا چه اندازه ضروری است. کافي است به اين بينديشند که اين بوق ممکن است حال بيماری را دگرگون کند، زن بارداری را به وحشت بيندازد، خواب شيرين کودکي را آشفته کند و یا آرامش سالمندي را به هم بريزد. اینگونه فرهنگ ترافیک شهروندی ارتقا می‌یابد.

آلاء توحیدی راد